Salman Rüşdü’nün “şeytan ayetleri” kitabı

Categories Dine Sokulan İlavelerPosted on

Kuran’ı “esbabı nuzul” hadisleriyle açıklamaya kalkmanın İslam dünyasının başına açtığı en büyük dertlerden biri; din düşmanı kişilerin bu uydurmaları, din gibi gösterip, dinimize saldırmaları olmuştur.

Örneğin Salman Rüştü’nün kitabının temeli bu tip hadislere dayanır.

Bu uydurma hadislere göre; bir gün Peygamberimiz Kuran okurken, şeytan Peygamber’in bedeninin içine nüfuz edip, Peygamber’in ağzından Lat, Menat, Uzza putlarını övmüş ve onların şefaatlarının umulduğunu söylemiştir. (“Garanik” kıssası olarak bilinen bu olay, Ehli Sünnet açısından muteber birçok kaynakta aktarılır.)

Hadislere göre, sonradan Peygamberimiz Hz. Muhammed; bunları kendisinin değil, şeytanın söylediğini açıklamıştır.

Birçok Müslümanın Salman Rüştü’ye küfürler ettiğine, Humeyni’nin Rüştü’nün öldürülmesine fetva vermesine ve bu olayın ülkeler arası diplomatik krize yol açtığına şahit olduk.

Fakat hiç kimse kalkıp da bu uydurma hadisleri, gerçekmiş gibi kitaplarında kullanmış olanları kınamadı.

Bu hadisleri savunan hadisçilere “alim” etiketi yapıştırılmıştır bir kere. Yani bu hadisleri din adına savunursanız “alim” olur el üstünde tutulursunuz, Salman Rüştü gibi aynı hadisleri dinsizlik adına kullanırsanız ise…

Biz, dine mal edilen uydurmaları dinden atmazsak; bunları malzeme yapan İlhan Arsel’e, Turan Dursun’a, Salman Rüştü’ye, Server Tanilli’ye ne kadar kızabiliriz?

Din adına çarpık bir sistemi ortaya çıkaranlar ve muhafaza edenler, din düşmanlarının türemesinde ve söz konusu çarpıklıkları malzeme yapmasında günahsız kalabilirler mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir