Hz. Musa’nın ölüm meleğine tokat atması

Categories Dine Sokulan İlavelerPosted on

Hadislerde, Hz. Musa’nın, canını almak üzere gelen ölüm meleğine tokat atarak gözünü çıkardığı, meleğin de Allah’a dönerek şikâyette bulunduğu iddia edilmiştir:

“Ölüm meleği Hz. Musa’ya gönderildi. Yanına vardığında Hz. Musa ona bir tokat attı (ve gözünü kör etti). Bunun üzerine Rabbine geri döndü ve ‘Beni ölümü istemeyen birisine göndermişsin’ diyerek şikâyette bulundu. Allah Teâlâ çıkan gözünü iade etti ve ‘Yine git ve elini bir öküzün sırtına koymasını söyle, elinin altındaki her kıl için ona bir yıllık ömür verildi.’ (Melek gelip durumu arz edince, Hz. Musa) ‘Sonra ne olacak ey Rabbim?’ diye sordu. Allah Teâlâ da ‘Sonra öleceksin.’ buyurdu. Bunun üzerine Hz. Musa ‘(Madem sonunda yine ölüm var) şimdi öleyim.’ dedi ve Allah Teâlâ’dan kendisini arzı mukaddeseye bir taş atımlık mesafe yaklaştırmasını istedi. (Bunu aktaran) Resulullah şöyle buyurdu: Orada olsaydım yol kenarında kırmızı kum tepeciğinin yanındaki kabrini sizlere gösterirdim.” Buhari, Cenâiz (23), bâbu men ehabbe’d-defne fi’l-erdi’l mukaddese ve nahvihâ (68), (1339); Ehâdîsu’l-Enbiyâ (60), bâbu vefât

i Musa… (31), (3407); Muslim, Fedâil (43), bâbun min fedâili Musa (42), (157).

Söz konusu rivayet, neresinden tutarsanız elinizde kalacak türden temelsiz iddialar içermektedir.

Bu türden rivayetler, Allah’ın dininin nasıl oyuncağa çevrildiğini açıkça göstermektedir.

Rivayete göre Allah ne yaptığını bilmemekte, Hz. Musa, canını almak üzere gelen meleğin gözünü çıkarmakta, yani Allah’ın hükmüne karşı koymakta, buna rağmen Allah kararından vazgeçerek onun ömür süresini uzatmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir