Uydurulmuş din tartışmaları

Ana Sayfa Forumlar Uydurulmuş Din Nedir? Uydurulmuş din tartışmaları

Bu konu 3 yanıt ve 3 izleyen içeriyor ve en son Avatar admin tarafından 1 yıl 8 ay önce tarihinde güncellendi.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
  • Yazar
    Yazılar
    admin
    Yönetici

Bu başlık altında bu konuyla alakalı katkıda bulunabilirsiniz.

Süleyman
    Süleyman
    Katılımcı

Bu kavramı kullanmak zorunda mısınız? Bu bir ayrıştırma olmuyor mu peki?

Emiya
    Katılımcı

Bu kavramın kullanılmasıyla ilgili endişenizi anlıyorum. Bizzat sünnilerden “Sen bizim dinimize uyduruk diyerek hakaret ediyorsun.” şeklinde karşılıklar almışlığım var. Burada “hakaret” kavramına dikkat çekmek istiyorum. Gerçek şu ki, bir nesneyi bir şey ile itham ettiğinizde iki durum vardır: Ya o şey gerçekten öyledir. Bu durumda yaptığınız gerçeği ortaya koymak olur, hakaret olmaz. Yok eğer o şey öyle değilse bu da iftira olur, yine hakaret olmaz. Kısacası itham/suçlama şeklinde bir hakaretten bahsedilemez bence.
    Ayrıca burada “uydurulmuş” terimi ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmeli. Hani ateistler tarafından kullanılan bir söz vardır: “İnsanların saçmalıklara inanma hakkı vardır. Buna inanç özgürlüğü denir. Diğer insanların da bunlara saçmalık deme hakkı vardır. Buna da ifade özgürlüğü denir.” minvalinde. Durum bundan ibaret aslında. Yani ben, Kuran açısından bakarak bugünkü “İslam”ın uyduruk olduğunu düşünüyorum ve bunu ifade ediyorum. Ha öyle olup olmadığını ayrıyeten tartışırız ama bunu ifade etmemde bir sıkıntı yok.
    Ayrıştırma kısmına gelince, eğer “ayrıştırma”dan kastedilen İslam’dan ayrı/müşrik saymak ise, doğrudur. Ben Uydurulmuş Din’e iman etmiş olanların islam ve müslümanlık ile alakası olmadığını düşünüyorum. Hatta dine hiç girmiş bile değillerdir bana göre. Kısacası yanlışa yanlış demek ayrıştırma oluyor ise varsın olsun.
    Bu arada forum işi güzel olmuş ama şu anlık çok tenha. Umarım günün birinde rasyonel monoteistlerin uğrak yeri olur.

admin
    Yönetici

Sn. Emiya çok güzel özetlemişsiniz teşekkür ederim. Anlatmak istediğimiz de tam budur. Zira insanların uzun yıllardır selam, barış isminin İslam olduğunun ve sonucunun bugün ki yaşanılanlardan ibaret olmadığını bilmiyor. Derdimiz tamamen budur.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.